Krosty swędzące na rękach

Swędzące krosty i zaczerwieniona skóra najczęściej świadczą o tym, że wystąpiła reakcja alergiczna. Dłonie i ręce stykają się z bardzo wieloma różnymi substancjami, które mogą wywoływać podrażnienia. Należą do nich nie tylko kosmetyki, ale także stosowane w gospodarstwie domowym detergenty, a nawet przygotowywana w kuchni żywność. Skóra po reakcji alergicznej może pokryć się bąblami, pokrzywką lub krostami.

Krosty swędzące na rękach – przyczyny

Wśród przyczyn powstawania swędzących krost na rękach prym wiodą podrażnienia i alergie kontaktowe. Ich skutkiem są bąble wypełnione surowicą, ciemne grudki lub krosty w postaci pokrzywki na zaczerwienionej skórze. Towarzyszące im swędzenie to oprócz kwestii estetycznych jeszcze jeden kłopotliwy aspekt. Niektóre osoby mają skłonność do tego typu reakcji alergicznych, u innych pojawiają się one sporadycznie lub tylko raz w życiu. Niekiedy krosty swędzące na rękach szybko znikają, choć mogą się też utrzymywać dłużej.

Krosty swędzące na rękach – profilaktyka

Osoby, które wiedzą, że mają skłonność do uczuleń, powinny zabezpieczać dłonie rękawiczkami podczas prac domowych. Warto również wykonać testy alergiczne by dowiedzieć się, jakie konkretnie substancje mogą wywołać taką reakcję. Zazwyczaj obserwacja pozwala wstępnie ustalić, czego powinno się unikać.

Krosty swędzące na rękach – leczenie

Aby zdiagnozować przyczynę problemów, trzeba skonsultować się z dermatologiem i alergologiem. W przypadku długo utrzymujących się lub nawracających krost taka konsultacja staje się konieczna. Lekarz dobierze odpowiednie preparaty łagodzące objawy.