Kosmetologia

Kosmetologia jest działem dermatologii, dziedziną, która zajmuje się badaniem, opisywaniem, pielęgnowaniem i przywracaniem atrakcyjności ciała ludzkiego w sensie fizycznym. W kontekście interwencyjnym, celem kosmetologii jest poprawa atrakcyjności ciała za pomocą metod nieinwazyjnych takich jak zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyki, dieta czy rehabilitacja. Kosmetologia – dziedzina interdyscyplinarna

Kosmetologia jest obszerną dziedziną wiedzy, która opiera się na metodologii nauk przyrodniczych, antropologii, psychologii i socjologii oraz higieny. Wyróżnia się trzy działy kosmetologii:

Kosmetologia pielęgnacyjna służy zachowaniu lub zwiększeniu atrakcyjności fizycznej poprzez podtrzymanie lub polepszenie kondycji skóry i jej przydatków (paznokci, włosów) za pomocą preparatów kosmetycznych lub przy użyciu urządzeń kosmetycznych.

Kosmetologia lecznicza ma na celu zachowanie albo przywrócenie atrakcyjności fizycznej przez wspomaganie procedur lekarskich w przebiegu chorób skóry lub wspieranie powrotu skóry i jej przydatków do dobrej kondycji po przebytych chorobach.

Kosmetologia upiększająca służy poprawie fizycznej atrakcyjności przez bezpośrednią zmianę wyglądu skóry i jej przydatków (np. zabiegi upiększające oprawę oczu) bez zamierzonego wpływu na polepszenie ich kondycji. Kosmetologia – najważniejsze zabiegi

W ramach kosmetologii pielęgnacyjnej stosowane są zabiegi o działaniu regenerującym, których celem jest utrzymanie lub poprawa elastyczności skóry i zapobieganie powstawaniu zmarszczek (np. mikrodermabrazja, maski). Kosmetologia lecznicza wspomaga terapię schorzeń takich jak m. in. zmiany barwnikowe skóry (bielactwo, ostuda), choroby łojotokowe czy uszkodzenia skóry i przydatków. Kosmetologia upiększająca to zabiegi takie jak manicure kosmetyczny, makijaż, henna czy depilacja.