Lifting twarzy ma na celu poprawę wyglądu cery poprzez naciągnięcie obwisłej skóry, ujędrnienie i przywrócenie młodego wyglądu. Istnieje kilka metod wykonywania liftingu twarzy, które mogą być mniej lub bardziej inwazyjne.

Inwazyjny lifting twarzy – metoda chirurgiczna

Jeszcze niedawno jedyna z dostępnych metod skutecznego naciągnięcia obwisłych połaci skóry w obrębie twarzy. Jest to zabieg chirurgiczny, przeprowadzany pod narkozą, wykonywany przez chirurga plastycznego. Metoda ta polega na nacięciu skóry wzdłuż linii włosów, na skroni, przed i za uchem oraz naciągnięciu skóry w tych miejscach w taki sposób, aby twarz odzyskała odpowiedni kontur. Zabieg jest inwazyjny i wymaga odpowiedniej rekonwalescencji oraz czasowego pobytu w szpitalu. Główną zaletą zabiegu chirurgicznego liftingu twarzy jest trwałość uzyskanych efektów, ponieważ przy odpowiednim przeprowadzeniu operacji, nie trzeba jej powtarzać przez kolejne kilkanaście lat.

Nieinwazyjne metody wykonania liftingu twarzy – na czym polegają?

Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej aktualnie można wykonać lifting twarzy także znacznie mniej inwazyjnymi metodami. Jednym z popularnych sposobów jest wolumetria twarzy, czyli zabieg na twarz, polegający na wstrzyknięciu w skórę pacjenta preparatu z kwasem hialuronowym. Pozwala to na uzupełnienie niedoborów tej substancji oraz wypełnienie konturów twarzy, które utraciły jędrność. Wolumetria umożliwia uniesienie opadających policzków, jak również wypełnienie zmarszczek w okolicach oczu, redukcję mniejszych zmarszczek, czy poprawę linii żuchwy i podbródka.

Wolumetrię twarzy wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, i utrzymują się przez około rok.

Kolejną mało inwazyjną metodą jest lifting twarzy przy pomocy nici liftingujących. Zabieg polega na wstrzyknięciu do głębokich warstw skóry specjalnych nici hialuronowych, które tworzą w skórze coś w rodzaju rusztowania, dzięki któremu odpowiednia część twarzy ulega podniesieniu. Nici liftingujące najczęściej wykorzystuje się w celu uniesienia kącików ust, uniesienia brwi i zewnętrznego kącika oka, a także do poprawy napięcia skóry i uregulowania owalu twarzy. Po zakończeniu pełnej terapii z nićmi hialuronowymi efekt liftingu powinien utrzymać się przez około 12 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do liftingu twarzy

W zależności od wybranej metody liftingu twarzy, różne mogą być przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Lifting twarzy zalecany jest osobom z opadającym owalem twarzy, zwisającymi fałdami skóry czy zanikiem konturów twarzy.  Decydując się na wykonanie zabiegu, najlepiej wybrać doświadczonego specjalistę, który przed podjęciem działań przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad i określi, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego, aby lifting wykonać wybraną metodą. Wśród częstych przeciwwskazań wyróżniamy ciążę i karmienie piersią, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę czy choroby układu oddechowego.