Wągry czarne

Wągry czarne, czyli zaskórniki otwarte, to często występujące zmiany skórne. Dotyczą nie tylko młodej, dojrzewającej cery, ale też cery dojrzałej. Najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach, czole, podbródku, ale też na dekolcie czy plecach. Wągry czarne są wynikiem utleniania sebum w kontakcie z powietrzem.Wągry czarne – skąd się biorą?

Zaskórniki dzielą się na otwarte i zamknięte. Powstają w wyniku nadmiernego wydzielania  i nagromadzenia sebum. Wągry czarne, czyli otwarte, to zagłębienia w skórze wypełnione sebum i martwym naskórkiem. W wyniku kontaktu z powietrzem zaskórniki te ulegają utlenieniu i zmieniają kolor na ciemny. Wągry czarne powstają zarówno na skórze mieszanej i tłustej, jak i na suchej, jeśli nie jet dostatecznie nawilżana.Wągry czarne – zapobieganie powstaniu

aby zapobiec powstawaniu wągrów, należy dbać o regularne oczyszczanie skóry z zalegającego sebum. Pomocne są specjalne żele do mycia oraz peelingi. Warto też rozważnie dobrać rodzaj kosmetyków nawilżających do typu skóry. Nadmierne nawilżanie skóry tłustej lub mieszanej powoduje problemy z gromadzeniem się sebum, a nadmierne przesuszenie skóry suchej wiąże się z jego wzmożonym wydzielaniem.Wągry czarne – jak się ich pozbyć?

W walce z wągrami czarnymi pomaga złuszczanie naskórka. Można je wykonywać samodzielnie, a jeśli problem jest nasilony, skorzystać z profesjonalnych zabiegów z użyciem kwasów – pirogronowego, migdałowego. Cenną pomocą w pielęgnacji są także maseczki peelingujące. Uporczywe, nawracające zaskórniki otwarte eliminuje zabieg laserowy.