Utrata jędrności skóry

Skóra człowieka wraz z wiekiem staje się coraz mniej jędrna. Traci swoją pierwotną objętość i gęstość, co stanowi powód do zmartwień dla wielu kobiet. Na szczęście każda osoba ma wpływ na spowolnienie tego procesu – w tym celu pomocna jest zwłaszcza zmiana stylu życia na zdrowszy, a także skorzystanie z możliwości nowoczesnej medycyny estetycznej.

Utrata jędrności skóry – objawy

Na skutek utraty swojej jędrności, skóra staje się zwiotczała, a na jej powierzchni zaczynają być widoczne zmarszczki. Pierwsze symptomy są zazwyczaj dostrzegalne już u kobiet w wieku około 20 lat. Najbardziej narażoną na utratę jędrności powierzchnią ciała jest twarz, ponieważ skóra w tych rejonach posiada delikatną strukturę. Dlatego początkowym objawem spadku jędrności skóry są widoczne bruzdy nosowo-wargowe oraz tzw. kurze łapki wokół oczu. Spadek jędrności skóry może również dotknąć pozostałych części ciała, takich jak m.in. uda, piersi, brzuch czy pośladki. Do typowych objawów można ponadto zaliczyć opadające policzki, brwi i powieki, a także zmieniający się owal twarzy.

Utrata jędrności skóry – przyczyny

Skóra staje się mniej jędrna wraz z wiekiem, co ma związek ze spadkiem syntezy włókien elastynowych i kolagenowych, które są produkowane przez komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami. Obniżenie jędrności może mieć również związek z obniżeniem stężenia naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie. Procesy te są nieuniknione, lecz mogą je przyśpieszać różnego rodzaju choroby hormonalne, niezdrowa dieta, stosowanie diet odchudzających, a także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Utrata jędrności skóry może ponadto mieć związek z przyczynami o podłożu genetycznym.

Utrata jędrności skóry – leczenie i przeciwdziałanie

Aby zatrzymać proces utraty jędrności skóry oraz zmniejszyć już widoczne objawy, należy w pierwszej kolejności zmienić niezdrowy styl życia. Wskazane jest ograniczenie korzystania z solarium, zaprzestanie diet odchudzających i palenia papierosów, a także stosowanie się do zasad zbilansowanej diety – bogatej w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze roślinne. Aby zmniejszyć efekty utraty jędrności skóry, warto również poddać się zabiegom medycyny estetycznej z użyciem lasera, fal radiowych, ultradźwięków, lici liftingujących czy kwasu hialuronowego.