Cienka skóra

Skóra z natury ma różną grubość, w zależności od tego, na której części ciała się znajduje. Skóra pod oczami jest z natury cieńsza, niż ta na przedramieniu. W niektórych miejscach (kolana, łokcie) skóra musi być grubsza, ponieważ są to obszary narażone szczególnie mocno na otarcia i uszkodzenia. Z kolei inne (jak wnętrza dłoni) powinny być wrażliwe na dotyk, skóra w nich jest więc nieco cieńsza. Zbyt cienka skóra może jednak przysporzyć wielu problemów.Cienka skóra – co to oznacza?

Cienka skóra najczęściej jest także wrażliwa – na warunki atmosferyczne, substancje chemiczne, urazy i otarcia. Wiąże się też z widocznością żył lub z szybszym powstawaniem zmarszczek. Głównym zadaniem skóry jest ochrona położonych pod nią tkanek. Jeśli skóra jest zbyt cienka, jej funkcje zostają zaburzone. Cienka skóra często występuje pod oczami, gdzie tworzy charakterystyczny efekt sińców. Cienka skóra – przyczyny

Bardzo często cienka skóra jest efektem predyspozycji genetycznych. Może ujawnić się już w bardzo młodym wieku, lub stawać się coraz cieńsza wraz z postępującymi procesami starzenia. Niekiedy zbyt cienka skóra jest wynikiem chorób – między innymi atopowego zapalenia skóry, cukrzycy, skóry pergaminowej, a także różnego rodzaju chorób tarczycy. Warto skonsultować ten problem z lekarzem, jeśli pojawił się nagle.Cienka skóra – jak jej pomóc?

Skórę cienką należy pielęgnować w odpowiedni sposób, łagodnie, specjalnie dobranymi kosmetykami. Odpowiednie nawilżanie oraz ochrona przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi (zimno, wiatr, słońce) sprawiają, że jej stan poprawia się. W wielu przypadkach dobrym wsparciem okazuje się medycyna estetyczna – głównie ultradźwięki, fotoodmładzanie, odpowiednio dobrane peelingi oraz masaże ciśnieniowe.