Zamykanie naczynek laserem to metoda leczenia i redukcji niewielkich, powierzchownych naczyń krwionośnych, które stają się widoczne na skórze, przede wszystkim na twarzy, nogach i innych częściach ciała. Te naczynia nazywane są pajączkami lub teleangiektazjami i często stanowią problem estetyczny. Procedura jest nieinwazyjna i coraz częściej stosowana w medycynie estetycznej.

Jak działa laser w tej procedurze?

Podczas zabiegu laserowego emitowana jest skoncentrowana wiązka światła, która jest absorbowana przez czerwone krwinki w naczyniach. Wysoka energia światła powoduje podgrzewanie krwi, co prowadzi do koagulacji (zakrzepiania) i zniszczenia naczynia. Zniszczone naczynie zostaje wchłonięte przez organizm, a skóra wraca do naturalnego wyglądu.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg laserowego zamykania naczynek?

Zabieg zamykania naczynek laserem jest przeznaczony dla osób z widocznymi naczynkami na skórze, niezależnie od przyczyny ich powstania. Częste przyczyny powstawania teleangiektazji to:

  • predyspozycje genetyczne,
  • długotrwałe wystawianie skóry na słońce,
  • częste zmiany temperatury (np. korzystanie z sauny),
  • ciąża,
  • używanie kortykosteroidów,
  • choroby, takie jak różowate zapalenie skóry czy choroby wątroby.

Ile trwa i jak wygląda zabieg laserowy na naczynka?

Zabieg trwa zwykle od 15 do 45 minut w zależności od powierzchni i liczby naczynek do zamknięcia. Przed zabiegiem na twarz skóra jest dokładnie czyszczona. W trakcie pacjent może odczuwać lekkie pieczenie lub szczypanie. Aby zminimalizować dyskomfort, stosuje się chłodzenie skóry przed, w trakcie i po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu laserowym

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta, ale objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Wskazane jest unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z filtrem UV. Widoczne efekty zamykania naczynek zwykle pojawiają się po kilku tygodniach, kiedy organizm wchłonie zniszczone naczynia.

Czym charakteryzuje się laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Ten niemal od razu wraca do swojej normalnej aktywności – nie potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona terapia przynosi widoczne i trwałe rezultaty. Jest to stosunkowo bezpieczna procedura, jeśli jest przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę w odpowiednio wyposażonej klinice.

Zamykanie naczynek laserem to nieinwazyjna metoda leczenia widocznych na skórze naczynek. Dzięki skoncentrowanej wiązce światła możliwe jest skuteczne i trwałe usunięcie problemu skórnego. Ważne jest jednak, by zabieg był przeprowadzany przez specjalistę w odpowiednio przygotowanej klinice, który najpierw odbędzie z pacjentem konsultację, wykluczy potencjalne przeciwwskazania i odpowie na wszystkie pytania.