Krosty na głowie mają związek z przetłuszczającymi się nadmierne włosami. Powodują uczucie dyskomfortu, a pielęgnacja owłosionej skóry głowy nie jest prosta. Czasem problem z krostami powstającymi na głowie potęgują używane kosmetyki, a czasem jest to wynik zaburzeń w gospodarce hormonalnej i produkcji sebum. Prawidłowa pielęgnacja i profilaktyka pozwalają poradzić sobie z tą niedogodnością.
Krosty na głowie – charakterystyka i przyczyny
Krosty na skórze głowy są najczęściej spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum. Bardzo często pojawiają się u osób, które skarżą się także na nadmierne przetłuszczanie włosów. To problem nie tylko nastolatków w fazie dojrzewania – dotyka wiele osób dorosłych, które szukają skutecznych rozwiązań. Gdy produkcja sebum jest zbyt duża, pory skóry ulegają zatkaniu i tworzą się ropne zaskórniki zamknięte. Taka krosta wiąże się z uczuciem dyskomfortu i bólu, na przykład przy układaniu fryzury. Co powoduje nadprodukcję sebum? To głównie zmiany hormonalne, skłonności genetyczne, a także niedostatki i błędy w higienie.
Krosty na głowie – zapobieganie
Skóra głowy powinna być nawilżona optymalnie. Jej przesuszenie, często związane z częstym myciem włosów silnymi detergentami, powoduje wzmożenie pracy gruczołów łojowych. Powstawaniu krost sprzyja też zbyt rzadkie mycie włosów w stosunku do realnych potrzeb.
Krosty na głowie – leczenie i usuwanie
Przede wszystkim, krost na głowie nie powinno się wyciskać. Służy to przenoszeniu i rozsiewaniu się bakterii, a co za tym idzie, spotęgowaniu problemu. Jeśli dostosowanie rodzaju kosmetyków i częstotliwości mycia włosów do potrzeb skóry nie pomaga, pozostaje wizyta u dermatologa i zastosowanie zaleconych przez niego leków.