Egzema

Egzema, czyli wyprysk atopowy to schorzenie, które przeszkadza w codziennym życiu i jest uciążliwe pod względem estetycznym. Czerwone, swędzące grudki pojawiają się najczęściej po kontakcie z alergenem i mogą występować u osób w różnym wieku.

Egzema – przyczyny

Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny egzemy, gdyż jej podłoże jest bardziej złożone. Wynika ona z czynników immunologicznych, genetycznych oraz środowiskowych – najczęściej połączonych ze sobą. Czynniki genetyczne powodują defekt naskórka, który zawsze towarzyszy egzemie. Czynniki środowiskowe to alergeny, np. zawarte w pokarmie, które warto znać i unikać.

Egzema – objawy

Schorzenie to charakteryzuje się występowaniem czerwonych grudek na skórze. Po krótkim czasie zachodzi ich ewolucja – zlewanie się, pieczenie i swędzenie. Mają one charakter zapalny, ale nie są zakaźne. Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej po zetknięciu z alergenem. Szczególnie często występują w miejscach skłonnych do przesuszenia skór – na dłoniach czy łokciach.

Egzema – leczenie

Leczenie egzemy powinno być ustalone z lekarzem, na podstawie objawów oraz okoliczności w jakich się pojawiają. Najczęściej obejmuje eliminację kontaktu z alergenem oraz aplikację środków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych. Oprócz tego istotna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy używać do niej specjalnych dermokosmetyków. Skóra atopowa powinna być dobrze nawilżona, a dobrane indywidualnie kremy pomogą utrzymać barierę ochronną oraz niezbędne nawilżenie.