Krosty swędzące na ciele

Wykwity na ciele przyjmują różne postaci, mamy więc do czynienia zarówno z bąblami i grudkami, jak i z pęcherzykami. Szczególnie nieprzyjemne potrafią być krosty swędzące na ciele. Nie wyglądają dobrze, a do tego potrafią być na tyle dokuczliwe, aby skutecznie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.

 

Krosty swędzące na ciele – przyczyny

Nie ma jednej przyczyny pojawiania się na ciele swędzących krost. Przeważnie kojarzone są one z chorobami zakaźnymi typowymi dla wieku dziecięcego, takimi, jak ospa i różyczka. Okazuje się jednak, że pojawiają się one także u pacjentów dorosłych. Czasem odpowiadają za nie zakażenia bakteryjne, mogą też być konsekwencją przyjmowania antybiotyków i innych leków. Bywa i tak, że winne są im alergie kontaktowe, które mogą dawać o sobie znać nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych pacjentów.

 

Krosty swędzące na ciele – objawy

Wygląd i miejsce na ciele, w którym pojawiają się swędzące krosty, może pomóc w odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest ich przyczyna i jak je leczyć. Jeśli więc są umiejscowione na szyi i dekolcie, często są informacją o problemach związanych z gospodarką hormonalną. Swędzące krosty na ramionach mogą być efektem silnego stresu, a te, które pojawiają się na plecach, często informują nas o nietolerancji niektórych pokarmów.

 

Krosty swędzące na ciele – leczenie

Bez względu na to, gdzie pojawiły się krosty i jak bardzo są dokuczliwe, nie zaleca się podejmowania prób ich samodzielnego leczenia. Znacznie lepsze rezultaty przynosi zwrócenie się o pomoc do lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Poznanie przyczyny problemu jest ważne choćby dlatego, że bez tej informacji nie będziemy go w stanie wyeliminować.