Krosty swędzące na głowie są dolegliwością krępującą, nieatrakcyjną estetycznie, a przede wszystkim – bolesną. Mogą mieć przynajmniej kilka przyczyn i to właśnie ich ustalenie ma kolosalne znaczenie dla powodzenia podczas leczenia.
Krosty swędzące na głowie – przyczyny
Krosty swędzące na głowie zwykle są objawem trądziku. Wiele osób jest tym zaszokowanych, nie da się jednak ukryć, że skóra głowy nie różni się zasadniczo od tej, z jaką mamy do czynienia na innych częściach ciała. Wypryski schowane pod włosami pojawiają się stosunkowo rzadko, walka z nimi jest jednak uciążliwa. Szukając przyczyn krost na skórze głowy nie można wykluczyć także zapalenia mieszków włosowych. Te najczęściej ma podłoże bakteryjne, a jego źródłem są błędy związane z codzienną higieną, często popełniane nieświadomie.
Krosty swędzące na głowie – objawy
Krosty swędzące na głowie nie zawsze wyglądają tak samo i często już pobieżna analiza ich wyglądu może ułatwić zdiagnozowanie przyczyny ich pojawienia się. Z trądzikiem na głowie mamy do czynienia przede wszystkim wtedy, gdy są bolesne i wypełnione wydzieliną ropną. Z kolei o zapaleniu mieszków włosowych może świadczyć to, że są niewielkie, skóra wokół nich jest zaczerwieniona, a one same są wypełnione żółtawą ropą. Czerwone krostki pokryte łuskami w kolorze białym mogą, z kolei, świadczyć o problemie łuszczycy.
Krosty swędzące na głowie – leczenie
Walka z krostami na głowie nie jest możliwa tak długo, jak długo nie zdecydujemy się na odwiedzenie gabinetu lekarskiego. To właśnie dermatolog jest osobą odpowiedzialną za postawienie odpowiedniej diagnozy i zaproponowanie leczenia, często wiążącego się zarówno z odpowiednią higieną skóry głowy, jak i z przyjmowaniem farmaceutyków. Bez względu na to, jak bardzo nie byłyby one bolesne, należy pamiętać o tym, że krost swędzących na głowie nie wolno jest rozdrapywać.