Medycyna estetyczna stała się w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów medycyny. Z zabiegów korzystają dzisiaj osoby z różnych grup społecznych, chcące poprawić swój wygląd i samopoczucie. Wiele z nich traktuje je jako sposobność do podniesienia jakości życia i odzyskania pewności siebie. Ale kto tak naprawdę może poddać się takim zabiegom? Czy są jakieś konkretnie wskazania i przeciwwskazania? Czy istnieją jakieś uniwersalne zasady?

Podstawowe kryteria kwalifikujące do zabiegów medycyny estetycznej

  1. Wiek

Zazwyczaj zabiegi medycyny estetycznej są dedykowane dla osób pełnoletnich. Jednakże w niektórych przypadkach mogą być one dostępne dla młodszych pacjentów, np. kiedy chodzi o korekcję wrodzonych wad. W takim wypadku konieczna jest zgoda opiekunów prawnych. Pełnoletność stanowi pewien graniczny punkt decyzyjny, jednak zawsze ważny jest indywidualny przypadek i motywacja pacjenta.

  1. Stan zdrowia

Pacjenci z pewnymi schorzeniami czy przewlekłymi chorobami powinni być ostrożni przy wyborze procedury estetycznej. Niekiedy niektóre schorzenia (choroby ropne, o podłożu bakteryjnym, grzybiczym, wirusowym) mogą stanowić przeciwwskazanie do określonych zabiegów. W takich sytuacjach ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym i specjalistą medycyny estetycznej.

  1. Ciąża i karmienie piersią

Większość procedur z zakresu medycyny estetycznej nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Hormonalne zmiany w organizmie mogą wpływać na efekty zabiegów oraz stwarzać potencjalne ryzyko dla matki i dziecka.

Ograniczenia i przeciwwskazania

Podobnie, jak inne zabiegi medyczne, również te z zakresu medycyny estetycznej, mają swoje przeciwwskazania oraz ograniczenia, np.:

  • alergie – niektóre osoby mogą być uczulone na substancje stosowane podczas zabiegu na twarz. Przed podjęciem decyzji o zabiegu pacjent powinien przeprowadzić testy alergiczne. Nieświadomość własnych alergii może prowadzić do poważnych powikłań po zabiegu,
  • choroby skórne – osoby z aktywnymi schorzeniami skóry mogą nie być kandydatami do pewnych zabiegów. Wpływ zabiegu na aktywne zmiany skórne może być nieprzewidywalny i niosący ryzyko powikłań,
  • choroby przewlekłe – choroby takie jak cukrzyca, schorzenia serca czy nadciśnienie mogą wpływać na zdolność organizmu do gojenia się po zabiegu na ciało. Lekarze muszą dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta przed planowaniem jakiejkolwiek procedury.

Rozsądny wybór – konsultacja to podstawa

Ważne jest, aby osoba zainteresowana zabiegiem dokładnie rozważyła swoją decyzję. Należy mieć realne oczekiwania co do efektów i być świadomym potencjalnego ryzyka. Dlatego tak ważna jest indywidualna konsultacja ze specjalistą. Pozwoli ona ocenić, czy dany pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu, a także przedyskutować wszystkie aspekty procedury. Każda konsultacja jest również okazją do zadania pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości.

Osoby, które decydują się na zabiegi medycyny estetycznej, powinny mieć realne oczekiwania co do ich skutków. Medycyna estetyczna może poprawić wygląd, ale nie można spodziewać się, że zagwarantuje nam doskonałość. Dlatego ważne jest, aby pacjenci byli świadomi ograniczeń danego zabiegu, wiedzieli, ile serii muszą wybrać, jak zaplanowana jest terapia.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved