Suchość pochwy

Suchość pochwy to stan fizjologiczny, który wiąże się z niewystarczającym nawilżeniem pochwy oraz sromu. W organizmie kobiety nie wytwarza się wówczas w odpowiednich ilościach naturalny ślub, co może prowadzić do przykrych objawów i znacząco obniżać komfort codziennego życia. Z problemem suchej pochwy mogą zmagać się kobiety w każdym wieku.

Suchość pochwy – przyczyny

Przyczyn suchości pochwy należy upatrywać przede wszystkim w spadku produkcji żeńskich hormonów zwanych estrogenami. Jest to stan typowy zwłaszcza w przebiegu menopauzy, dotykającej kobiety w wieku około 45 lat. Stężenie estrogenów spada również u kobiet w ciąży – zwłaszcza jej początkowym okresie, po urodzeniu dziecka, a także przed miesiączką. Do przyczyn suchości pochwy można również zaliczyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, antybiotyków, a także niektórych leków przeciwalergicznych, antydepresyjnych czy zwalczających nietrzymanie moczu. Problem ten może być poza tym skutkiem schorzeń endokrynologicznych, a także zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Potencjalnymi przyczynami mogą okazać się ponadto stres oraz restrykcyjne diety odchudzające.

Suchość pochwy – objawy

Do objawów suchości pochwy można zaliczyć jej pieczenie, spędzenie, a w niektórych przypadkach również ból oraz dyskomfort. Symptomy te są szczególnie dokuczliwe podczas stosunków seksualnych, kiedy kobieta z uwagi na suchość pochwy nie może czerpać satysfakcji ze współżycia. Ściany pochwy stają się ponadto cieńsze oraz mniej elastyczne.

Suchość pochwy – leczenie

Leczenie suchości pochwy polega m.in. na stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej w celu przywrócenia prawidłowego poziomu estrogenów. Można stosować preparaty zawierające fitoestrogeny, a także środki nawilżające w postaci globulek dopochwowych, żeli czy lubrykantów. Zawierają one takie składniki jak kwas hialuronowy, pałeczki kwasu mlekowego, glikogen czy lipidy. Do skutecznych metod leczenia należą ponadto zabiegi medycyny estetycznej, takie jak zwłaszcza mezoterapia czy zabiegi laserowe.