Egzema na dłoniach

Egzema na dłoniach to uciążliwe schorzenie, które na dodatek jest problemem natury estetycznej. Czerwone grudki, bąble i pęcherze nie tylko szpecą dłonie, ale także swędzą, przez co utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? I gdzie leżą jego przyczyny?

Egzema na dłoniach – przyczyny

Przyczyny egzemy są złożone. Składają się na nie czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Podstawą wystąpienie zmian jest dysfunkcja naskórka. Zmiany pojawiają się po zetknięciu z bodźcem alergicznym. Może być on zawarty w środkach chemicznych lub pielęgnacyjnych, czy pożywieniu.

Egzema na dłoniach – objawy

Egzema objawia się wystąpieniem grudek, rumienia czy pęcherzyków po kontakcie z bodźcem alergicznym. Mogą się one się zlewać i powiększać. Towarzyszy im świąd oraz pieczenie. Delikatna i często przesuszona skóra dłoni jest szczególnie podatna na wystąpienie zmian.

Egzema na dłoniach – leczenie

Podstawą leczenia egzemy na dłoniach jest poznanie czynnika, który wywołuje pojawienie się zmian. W miarę możliwości należy go unikać. Oczywiście konieczna jest konsultacja z lekarzem – nie tylko w celu ustalenia przyczyny zmian, ale również doboru leczenia. Najlepiej sprawdzą się bowiem indywidualnie dobrane kremy do rąk z środkami przeciwzapalnymi i przeciwalergicznymi. W leczeniu egzemy bardzo istotne jest także dobre, systematyczne nawilżanie skóry, gdyż wysuszone miejsca są bardziej podatne na wystąpienie zmian. W tym celu najlepiej używać antyalergicznych dermokosmetyków.