Mezoterapia polega na regeneracji i odżywieniu skóry poprzez wprowadzanie substancji czynnych w jej głębsze warstwy. W zależności od techniki wprowadzenia substancji wyróżniamy mezoterapię igłową i mikroigłową. Poniżej przybliżamy, na czym polegają różnice między nimi.

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa różnią się w kilku obszarach. Skupimy się na:

  • sposobie wprowadzania substancji czynnych,
  • głębokości penetracji,
  • zastosowaniu,
  • czasie regeneracji,
  • możliwych skutkach ubocznych.

Metoda wprowadzania substancji czynnych

Mezoterapia igłowa

Wykorzystuje cienkie igły, za pomocą których wprowadza się konkretne substancje czynne w głębsze warstwy skóry. Ta metoda umożliwia precyzyjne dostarczenie składników tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Mezoterapia mikroigłowa

Wykorzystuje specjalne urządzenie z wieloma mikroigłami, które tworzą drobne nakłucia w skórze, stymulując jej regenerację i umożliwiając lepsze wchłanianie substancji czynnych. Nakłucia stymulują produkcję kolagenu, co przyspiesza naturalne procesy gojenia skóry.

Głębokość penetracji

Mezoterapia igłowa

Igły penetrują głębsze warstwy skóry, docierając do warstwy śródskórnej. Dzięki temu możliwe jest oddziaływanie na takie zmiany skórne jak zmarszczki czy cellulit.

Mezoterapia mikroigłowa

Penetracja jest płytsza w porównaniu z metodą igłową. Mikroigły penetrują głównie warstwę naskórka i powierzchowną część skóry właściwej, co sprawia, że metoda jest wykorzystywana głównie przy powierzchownych problemach skórnych.

Zastosowanie dwóch typów mezoterapii

Mezoterapia igłowa

Stosowana głównie w celu poprawy jakości skóry, redukcji zmarszczek, leczenia blizn, likwidacji cellulitu oraz łysienia. Jest to bardziej inwazyjna metoda, ale często bardziej skuteczna w przypadku głębokich problemów skórnych.

Mezoterapia mikroigłowa

Skoncentrowana na stymulacji regeneracji skóry, poprawie tekstury skóry, a także leczeniu blizn potrądzikowych oraz rozszerzonych porów. Dzięki mniejszej inwazyjności metoda ta jest dostępna dla osób z wrażliwą skórą.

Czas regeneracji po zabiegu

Mezoterapia igłowa

W zależności od użytych substancji i głębokości nakłuć, czas regeneracji może wynosić od kilku dni do tygodnia. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegu, aby przyspieszyć proces gojenia.

Mezoterapia mikroigłowa

Regeneracja jest krótsza, zwykle trwająca od jednego do trzech dni. Mimo krótkiego czasu regeneracji, ważne jest unikanie bezpośredniego światła słonecznego i stosowanie kremów z filtrem UV.

Możliwe skutki uboczne

Mezoterapia igłowa

Możliwe są krwiaki, obrzęki, zaczerwienienia oraz uczucie pieczenia w miejscu nakłucia. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza po zabiegu i unikać substancji drażniących skórę.

Mezoterapia mikroigłowa

Najczęstsze skutki uboczne to zaczerwienienie i lekki obrzęk, które znikają po kilku godzinach lub dniach. Pomimo tego, reakcje skórne są zazwyczaj łagodniejsze niż w przypadku metody igłowej.

Obie metody mezoterapii mają podobne działanie, choć różny zasięg i intensywność. Wybór między nimi powinien być dokonany po konsultacji ze specjalistą.