Krosty twarz

Choć krosty na twarzy mogą pojawić się zarówno u dorosłych kobiet, jak i mężczyzn, najczęściej kojarzymy je z problemem charakterystycznym dla nastolatków. Mogą mieć wiele źródeł, niemal nigdy jednak nie trzeba obawiać się tego, że nie uporamy się z nimi.

 

Krosty twarz – przyczyny

Przyczyny powstawania krost na twarzy bywają zróżnicowane. Najczęściej wiążemy je z nieprawidłową pracą hormonów, źródłem problemu mogą być jednak także alergie – zarówno pokarmowe, jak i na kosmetyki. Nie można też zapominać o niekorzystnym wpływie na skóry jej niewłaściwej pielęgnacji oraz diety. Krosty potrafią pojawić się jako odpowiedź na długotrwałe zmęczenie i stres, mogą być jednak również sygnałem świadczącym o tym, że któryś z organów wewnętrznych pacjenta (w tym zwłaszcza jelita) nie pracuje prawidłowo, stąd też nie powinno się ich lekceważyć.

 

Krosty twarz – objawy

Wielość przyczyn ich powstawania sprawia również, że krosty mogą mieć zróżnicowaną formę. Przeważnie są pojedynczymi wykwitami, potrafią jednak również pojawiać się w większych grupach. Czarne lub białe krostki pojawiające się na powierzchni skóry zwykle określa się mianem zaskórników i utożsamia z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Z kolei drobne, czerwone krosty pojawiające się w dużych skupiskach to wysypka, za którą przeważnie odpowiadają nieumiejętnie używane kosmetyki. Wiele osób zmaga się też z obecnością krost z wydzieliną ropną. Te sugerują, że hormony nie pracują prawidłowo.

 

Krosty twarz – leczenie

Nie ma jednej skutecznej metody leczenia krost na twarzy, a jej wybór jest uzależniony od tego, jaka jest przyczyna ich występowania. Pierwszym krokiem powinna być więc wizyta u dermatologa, który wykluczy lub potwierdzi występowanie alergii i zaproponuje najskuteczniejszą terapię. Jeśli okaże się, że problemem pacjenta są zaskórniki, z pewnością pomocna okaże się wizyta w gabinecie kosmetycznym, w którym wykonywane jest profesjonalne oczyszczanie twarzy. Co ważne, bez względu na pochodzenie krost na twarzy, nie zaleca się ich samodzielnego wyciskania.