Fototerapia

W procesie fototerapii, czyli leczenia światłem, wykorzystuje się różne rodzaje światła, emitowane przez różne źródła. W zależności od potrzeby i celu, może to być światło widzialne (np. słoneczne), ultrafioletowe lub podczerwone. Fototerapia – jakie światło leczy?

Fototerapia to rodzaj leczenia, które przynosi skutki w wielu schorzeniach i problemach. Wykorzystuje się w niej zarówno naturalne źródła światła, jak i źródła sztuczne (np. terapia niebieskim, żółtym i zielonym światłem LED). W zależności od długości emitowanej fali, światła dzielą się na widoczne, podczerwone oraz nadfioletowe. Wśród tych ostatnich wyróżnia się UVA, UVB, oraz UVC.Fototerapia – dla kogo?

Fototerapia jest nowoczesną metodą leczenia wykorzystywaną w takich dziedzinach, jak dermatologia (np. przy leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, a także w usuwaniu drobnych zmarszczek, przeciwzapalnie, antybakteryjnie), leczenie bólu i kontuzji (światło o odpowiedniej długości fali łagodzi ból, stany zapalne i przyspiesza proces gojenia się ran). Także atopowe zapalenie skóry jest leczone przy pomocy światła. Fototerapię stosuje się także w leczeniu żółtaczki u niemowląt – światło lecznicze pomaga usunąć z organizmu nadmiar bilirubiny.Fototerapia – jak wyglądają zabiegi?

Zabiegi fototerapii są bezbolesne i nieinwazyjne. Lampy używane do zabiegów różnią się w zależności od potrzeb pacjenta i wybranego rodzaju leczniczego światła. Samo naświetlanie może trwać od 10 minut do około 3 godzin. Szczegóły przebiegu naświetlań i rodzaj użytych fal każdy pacjent ustala indywidualnie z prowadzącym lekarzem.