Krosty na twarzy

Krosty na twarzy to najczęściej objaw trądziku, czyli nadmiernej produkcji łoju na skutek zmian hormonalnych w organizmie w okresie dojrzewania. Nie jest to jednak jedyna przyczyna pojawienia się na twarzy wyprysków. Wysypka obecna na skórze policzków, czoła czy podbródka może świadczyć o alergii pokarmowej, niezwiązanych z dojrzewaniem wahaniach hormonalnych, a nawet o obecności chorób przewlekłych. Trądzikowe krosty na twarzy – skąd się biorą?

Krostki na twarzy najczęściej tworzą się w przypadku nadmiernej produkcji łoju spowodowanej fluktuacją stężeń hormonów, zwłaszcza androgennych. Taki stan chorobowy nazywa się trądzikiem i jest on główną przyczyną zmian skórnych obserwowanych w tej części ciała, a w szczególności w tzw. linii „T” obejmującej czoło, nos oraz podbródek.

Znaczna ilość produkowanego sebum gromadzi się w kanalikach wyprowadzających gruczołów łojowych. Zatkanie kanalików przez nadmiernie rogowaciejące komórki skóry, stwarza doskonałe warunki do rozrostu kolonii bakteryjnych oraz zakażeń. Krosty na twarzy – jak im zapobiegać?

Okres pokwitania wiąże się z dużymi zmianami w organizmie i choć efekty niektórych z nich nie są przyjemne ani estetyczne, nie sposób ich uniknąć całkowicie. Przy dużym nasileniu trądziku, można jednak załagodzić objawy takie jak krosty na twarzy, szyi czy dekolcie. Przede wszystkim istotna przy redukcji nieestetycznych wykwitów jest zrównoważona dieta, uboga w cukry proste, żywność wysokoprzetworzoną i pikantne przyprawy oraz regularny tryb życia – nieprzestrzeganie tych zasad wzmaga niekorzystne efekty, podobnie jak spożywanie większych ilości alkoholu.

Do złagodzenia przebiegu choroby przyczynia się też stosowanie odpowiednich kosmetyków – toniku utrzymującego odpowiednie pH skóry oraz żeli myjących dla cery trądzikowej – nie pozwalają one na rozwój zakażeń. Leczenie zmian trądzikowych

W leczeniu trądziku wykorzystuje się preparaty stosowane miejscowo. Ich bazą jest najczęściej cynk i siarka, a także inne substancje działające przeciwbakteryjnie. Pomocne w redukcji zmian skórnych są również kosmetyki o właściwościach ściągających, osuszających i zmniejszających produkcję sebum. W ich składzie często znajduje się kwas migdałowy o właściwościach złuszczających, acetylosalicylowy – zmniejszający stany zapalne oraz wyciąg z liści manuka działający bakteriobójczo. Jeśli zmiany są bardzo dotkliwe, niekiedy zaleca się leczenie farmakologiczne.  Krosty na twarzy – polecane zabiegi

Istotne w chorobie trądzikowej są zabiegi złuszczające, które są jednym z najprostszych sposobów w przeciwdziałaniu nieładnym krostom. Peelingi pomagają się pozbyć z powierzchni skóry martwego naskórka, tym samym przeciwdziałając zatykaniu się porów. Można również zdecydować się na nieco bardziej inwazyjny zabieg mikrodermabrazji, czyli złuszczania głębszych warstw skóry, przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym oraz profesjonalne oczyszczanie twarzy.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved