Krosty na twarzy mogą pojawiać się u młodzieży i osób dorosłych, choć ich najczęstszą przyczyną jest trądzik pospolity charakterystyczny dla wieku młodzieńczego. Pojawienie się krost wymaga konsultacji z dermatologiem, który zaleci indywidualnie dobrane leczenie.
Krosty na twarzy – przyczyny
Główną przyczyną powstawania krost na twarzy jest trądzik pospolity, jednak krosty mogą być również wywoływane przez wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne (nadaktywność gruczołów łojowych), niewłaściwa higiena osobista, nieprawidłowe nawyki żywieniowe (słodycze, tłuste, ostre potrawy, żywność wysokoprzetworzona itp.) czy stres, który może wpływać na zwiększenie produkcji łoju.
Krosty na twarzy – profilaktyka
W profilaktyce zapobiegania powstawaniu krost na twarzy istotne jest prawidłowe odżywianie się i dokładne oczyszczanie skóry z makijażu. Częstotliwość mycia twarzy i niezbędne do tego środki – żele przeciwbakteryjne, peelingi, maseczki – powinny być dostosowane do rodzaju cery i kondycji skóry.
Systematyczne poddawanie się zabiegom medycyny estetycznej pomaga zapobiegać powstawaniu krost podskórnych i wyprysków na skórze oraz wspomaga dbanie o prawidłową kondycję skóry, która powinna być gładka, bez blizn i przebarwień.
Krosty na twarzy – leczenie
W leczeniu krost na twarzy najważniejsze jest skonsultowanie problemu ze specjalistą, który określi przyczyny powstawania krost, a po ich zdiagnozowaniu zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od przyczyny schorzenia może być konieczne leczenie miejscowe – doustna antybiotykoterapia lub leczenie retinoidami, które hamują wydzielanie łoju, przyspieszają procesy gojenia i zmniejszają stany zapalne skóry.